Piotr Kościelny „Zakon”

Irak 2005 rok.
W polskiej bazie wojskowej zaczyna się poruszenie. Do stacjonujących tam żołnierzy wkrótce ma dołączyć ktoś o kogo nawet nie mają prawa pytać. Nikt jeszcze nie wie jak kolosalne konsekwencje będzie miał przyjazd tych niespodziewanych gości ani po co przyjeżdżają, jednak biorąc pod uwagę dalsze wydarzenia, niewiedza była błogosławieństwem.
Wydarzenia w Iraku dają tylko początek fali, która przepływa przez Polskę wartkim strumieniem, porywając ze sobą liczne ofiary.
Kto rządzi krajem ? Prezydent ? Premier ? A może za tym wszystkim stoi ktoś zupełnie inny kto wie, jak działać i za jakiej sznurki pociągać by szybko osiągnąć swój cel. W tym przypadku nikt nie bierze pod uwagę ofiar, liczy się efekt.

„…W Polsce, w przeciwieństwie do Ameryki, nie było mężów stanu. Tam do polityki szli ludzie, którzy mieli już jakąś pozycję, jakiś majątek. U nas do polityki ciągnęło tych, którzy albo nie nada­wali się do żadnej roboty, albo szli się nakraść. Tam polityk cieszył się szacunkiem, a u nas nikt polityków nie szanował. Ale sami za­służyli sobie na to swoim zachowaniem. „

pk 2.PNG
Piotr Kościelny stworzył książkę pełną spiskowych teorii, których ilość może przytłoczyć a jednocześnie, co jest najbardziej przerażające nie wydają się one do końca odrealnione. Smoleńsk, zamachy terrorystyczne, dziwna śmierć Andrzeja Leppera to wydarzenia, o których mówili wszyscy i prawie każdy ma na ich temat własne zdanie. Nie jestem zwolenniczką teorii, że za każdym z tych wydarzeń ktoś stoi, ale political fiction, które tak sprawnie stworzył autor daje do myślenia.
W „Zakonie” mamy pełno brutalności, układów, układzików, tajemniczych porozumień i podawania sobie butelek wódki pod stołem. To wszystko przez kilkaset stron podkręca atmosferę i nie pozwala się czytelnikowi nudzić.
Jedyne do czego mogę mieć delikatne „ale” to właśnie ten natłok wszystkiego, czasem mniej znaczy więcej.

Recenzja została napisana w związku z promowaniem książek biorących udział w niezależnym konkursie literackim „Brakująca litera”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s