Wojciech Chmielarz „Osiedle marzeń”

Ile razy przechodziliście obok zamkniętych osiedli, w których każde mieszkanie przynajmniej z zewnątrz wygląda jak z bajki? Trawa jest bardziej zielona, kwiaty mają mocniejsze kolory… A może sami mieszkacie w jednym z takich miejsc ?
Warszawa.

 

Na jednym z osiedli zostaje znaleziona martwa kobieta, jej ciało odkrywa podczas obchodu ochroniarz. Gdy dzień budzi się do życia mieszkańcy blokowiska jeszcze nie wiedzą jak bardzo zmieni się idealny świat, który ich otacza. To co uznawali za pewnik zmieni się w niewiadomą, a sąsiedzi uznawani za porządnych ludzi pokażą swoją dotychczas nieznaną twarz.

W tej miniaturze polskości zanurza się komisarz Mortka, na szczęście u jego boku stoi aspirantka Suchocka „Sucha”, która co raz prężniej działa w wydziale Jakuba i nie ma zamiaru się poddać.
„Osiedle marzeń” to kolejna książka Wojciecha Chmielarza, którą dosłownie połknęłam. Jak to bywa w przypadku tego autora to co wydaje się pewne i jasne, w toku powieści wywraca się o 180 stopni i zmienia pogląd czytelnika na to kto jest kim i jakie pobudki nim kierowały.
Jest moc ! Mortka wchodzi w sprawę z butami i nie pozwala czytelnikowi na oddech a Sucha dzielnie dorównuje jego krokom. To nie jest zwykły kryminał, Chmielarz po raz kolejny rozprawia się z polskimi słabościami owijając je w brudny od krwi papier niczym anglik rybę z frytkami w gazetę.
Co tu dużo mówić, z bólem myślę o tym, że przede mną już tylko jeden tom z Mortką w roli głównej…

„Obecnie nie wierzył w przyszłość. Nie było jej w żadnej postaci. Rozmyła się, schowała, rozpadła na tysiące małych kawałków.”

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Wojciech Chmielarz „Osiedle marzeń”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s