Jarosław Prusiński „Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść”

W grodzie nad Narwią życie toczy się spokojnym rytmem. Każdy wie co do niego należy, jakie są jego obowiązki i przywileje.

Spokój mieszkańców zaburza znalezienie w puszczy ciężko rannego mężczyzny. Nie wiadomo kim jest, skąd pochodzi, ale słowiańskie serca nie pozwalają mu dogorywać w lesie, Obcego przygarniają trzy kobiety- wdowa i jej dwie córy. Nikt nie wie, kto chciał zabić mężczyznę i czy nie będzie stanowił niebezpieczeństwa dla mieszkańców grodu…

Kto jest kim i jakie tajemnice skrywają z pozoru poukładani sąsiedzi ? Skomplikowanej sytuacji nie ułatwia fakt, że nowy „nabytek” grodu nic nie pamięta…

za

 

Jarosław Prusiński dokonał rzeczy niemożliwej. Ja- fanka kryminałów, które dzieją się w dzisiejszych czasach wsiąkłam w historię, która ma miejsce na początku X wieku bez reszty.

Na pewno miało znaczenie to jak wielkie przygotowania poczynił autor aby ta książka miała sens i nie była tylko zbiorem fantazji pisarza.

Zacząłem wertować wszystko to, co jest obecnie dostępne w księgarniach, bibliotekach i internecie: opracowania na temat kronik rzymskich, celtyckich, sag wikingów oraz naszych kronikarzy zaczynając od Galla Anonima ( o ile można go nazwać „naszym”) i Długosza. Odkrywałem zapiski na temat zwyczajów, wierzeń, rytuałów i życia dawnych Słowian”

Czy po takim ogromie pracy książka może być zła?

Prawdopodobnie może bo nie takie rzeczy się zdarzały, ale w tym przypadku nie ma takiego zagrożenia.

„Zapomniani bogowie” łączą w sobie wszystkie cechy jakie potrzebne są dobrej książce. Jest spójna historia, parę ciekawych wątków pobocznych, wątek kryminalny i romans. Ja nie mam pytań. Wpisuję się do grona osób, którym książka autora się podobała.

Zastrzeżeń w tym przypadku brak. Sama treść, język i sposób budowania postaci nie pozostawia miejsca na „ale” i kręcenie nosem.

Książkę mogę polecić każdemu zarówno tym, którzy interesują się historią jak i tym ( jak ja), którzy po prostu lubią mieć w rękach kawał dobrej literatury.

Recenzja powstała w związku z promocją książek biorących udział w niezależnym konkursie na polską książkę roku Brakujaca-Litera.pl 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s